Czy konieczne jest mycie paneli fotowoltaicznych?
Choćby zaklinali przy montażu, że „…tych paneli akurat myć nie trzeba”, to zapewne nie jest to do końca zgodne z prawdą. I nie powinniśmy pytać „czy?”, ale „jak często?” i „jaki jest najlepszy płyn do pielęgnacji fotowoltaiki?”
Czym myć panele fotowoltaiczne?
Najlepiej poszukać odpowiedniego płynu do tego zadania. Płyn do naczyń może się nie sprawdzić. Odpowiedni płyn do mycia paneli fotowoltaicznych powinien być skuteczny w usuwaniu złogów i zabrudzeń. Odtłuszczenie powierzchni jest tu ważnym elementem procesu mycia. Nie powinien zostawiać smug. A co najważniejsze powinien być bezpieczny dla uszczelek, silikonów, szkła, aluminium, jaki dla pozostałych elementów panela fotowoltaicznego. Na naszym rynku można znaleźć środki dedykowane do tego zadania, ale my polecamy Hyperin Fotovoltic. Posiada on wszystkie pozytywne cechy opisane powyżej, a dodatkowo nie wymaga spłukiwania. Pomaga to mocno ograniczyć czas mycia. Dodatkowo zmniejsza narażanie nas na kontuzję, przy myciu paneli w trudno dostępnych miejscach, poprzez mniejszą ilość etapów w procesie.
Dowiedz się więcej o
najlepszym płynie do mycia paneli fotowoltaicznych
Od czego zależy częstotliwość czyszczenia paneli fotowoltaicznych?
Jak często należy myć panele zależy od tego jakie mamy otoczenie. Miejsca otoczone dużą ilością drzew czy obecnością pyłów związanych z gałęzią produkcji lub uwarunkowań terenu, należy myć częściej. Do tego należy dodać wielkość populacji ptactwa, które lubią narobić na taki panel. Numerem jeden w zawężaniu skuteczności i wydajności naszych paneli są drzewa, a bardziej pyłki jakie wydzielają. Powodują, że panele pokrywają się warstwą lepkiego nalotu. Deszcz nie jest w stanie zmyć ich z powierzchni. Po drugie odchody ptaków, które szybko przysychają na rozgrzanej tafli panela fotowoltaicznego. Ostatnimi w kolejce są pyły. Dają się łatwo usunąć ale w niektórych miejscach mogą być intensywne, a nawet mieszać się z pyłkami drzew. Powoduje to mocne ograniczanie dostępu światła do cel fotowoltaicznych, co redukuje ich wydajność. Może to powodować nawet spadek mocy o 25%.
Przejdź do sklepu