Hyperin CluStar

Polska odpowiedź na walkę z mastitis

Dezynfekcja aparatów udojowych

Między udojowe mycie aparatów udojowych to procedura higieniczna, której celem jest minimalizacja ryzyka zakażeń oraz poprawa jakości uzyskiwanego mleka. Zwiększenie świadomości na temat higieny udojów oraz ograniczenia w stosowaniu antybiotyków na powstałych zapaleniach sprawia, że coraz więcej hodowców decyduje się na wdrożenie tej procedury.

Higiena w punktach udojowych to najważniejsze narzędzie do walki z zapaleniami wymion u krów. Jest nie tylko konieczna, ale stanowi standard nowoczesnej hodowli.  Aby unikać zapaleń krzyżowych i przenoszenia chorób z krowy na krowę należy do higieny poudojowej dołożyć dezynfekcję między udojową, oraz dezynfekcję rąk i obuwia personelu. Należy wprowadzać najskuteczniejsze metody dezynfekcji, które będą wdrażane do codziennej rutyny podczas udoju.

Aby ograniczać spadek rentowności gospodarstw hodowlanych należy nie tylko wpłynąć na ograniczenie obecności komórek somatycznych w mleku, ale również ograniczać ilość stosowanych antybiotyków. Nowe regulacje dotyczące ilości podawanych leków wymuszają na hodowcach poszukiwanie nowych technologii, które ograniczą problemy infekcji w posiadanych stadach.

Z szacunków wynika że brudny aparat udojowy może zarazić pomiędzy 6 a 8 krów podczas jednego udoju. Dodatkowe 10% zakażeń wynika z braku higieny rąk u dojarzy.

Profilaktyka zapaleń wymion

Hyperin CluStar to automat zaprojektowany do mycia aparatów udojowych. Pozwala na mycie aparatów bezpośrednio po każdej wydojonej krowie. Rozwiązanie to skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się zapaleń wymion wśród bydła mlecznego, poprzez utrzymywanie aparatów udojowych w permanentnej czystości. Wpływa to bezpośrednio na mocne ograniczenie zakażeń krzyżowych.

Aparat wykonany jest z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Proces mycia następuje w cyklu 3-5 sek., za pomocą przemiennego natrysku wody oraz środka dezynfekcyjnego. Realizacja natrysku następuje za pomocą dysz stałych i dysz umieszczonych w specjalnie zaprojektowanym koszu obrotowym.

Podczas jednego cyklu aparat udojowy jednocześnie jest myty i dezynfekowany zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Dodatkowym atutem jest stała dezynfekcja rąk i obuwia dojarzy.

Wykorzystanie automatu Hyperin CluStar do mycia między udojowego zapobiega powstawaniu  środowisk ( biofilmu ), w których bakterie są w stanie szybko i skutecznie się namnażać.

Zestaw porusza się po hali udojowej za pomocą wózka na zawieszonej, odpowiednio dostosowanej listwie. Umożliwia to poruszanie się aparatu wzdłuż hali wraz z dojarzem i pozwala na wygodne korzystanie z systemu.

Rozwiązanie techniczne pozwalające łatwo zintegrować się z ustaloną codzienną rutyną doju.


Parametry aparatu są sterowalne za pomocą aplikacji, dzięki której możliwe jest dopasowanie parametrów mycia do systematyki danego gospodarstwa.
Wykorzystanie automatu Hyperin CluStar do mycia między udojowego zapobiega utrzymywaniu się środowisk, w których bakterie są w stanie szybko i skutecznie się namnażać.


Zaprojektowany i wykonany w Polsce, innowacyjny automat myjący, który uzyskał już patent na innowacyjne cechy konstrukcyjne w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo oczekuje na zatwierdzenie patentów w Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie i oczywiście w Uni Europejskiej.

Dostępność tej technologii możliwe będzie w Polsce już od lutego 2025r., wyłącznie dzięki marce Hyperin.

Automat do skutecznego mycia i dezynfekcji aparatów udojowych

Wydajność i funkcjonalność:

              • Czyści i dezynfekuje aparat udojowy w każdym cyklu.
                • Szybki cykl mycia: 3-5 sekund, co zapewnia szybką wymianę między udojami.
                  • Zmniejsza ryzyko bakterii Thermoduric i zakażenia krzyżowego.
                    • Zapobiega gromadzeniu się biofilmu.
                      • Używa czystej wody w każdym cyklu, co zapewnia dokładną dezynfekcję.
                        • Dezynfekuje ręce i obuwie operatora, przyczyniając się do ogólnej higieny.

Zużycie wody i środków chemicznych:

Zużywa około 1 litra wody na pełny cykl.
Umożliwia spływanie brudnej wody na podłogę podczas cyklu czyszczenia, zapobiegając zanieczyszczeniu systemu czyszczącego.

 

Projekt i zgodność systemu:

Zasilany przez system 24 V.
Urządzenie jest w pełni programowalne, oferując dostosowanie do różnych cykli czyszczenia.
Może być instalowane w różnych konfiguracjach: stałe (obrotowe), na rolkach lub w systemie bramowym (jodełkowy).
Wyposażone w regulatory ciśnienia do kontrolowania przepływu wody i detergentu.

 

Konstrukcja i zgodność:

Wykonany ze stali nierdzewnej (S/S) oraz tworzyw kwasoodpornych dla trwałości i odporności na korozję.
Waga: 30 kg.
Wymiary: 520 x 520 x 620 mm.
Patent na innowacyjne cechy konstrukcyjne.
Oczekuje na zatwierdzenie CE i jest zgodny z dyrektywą EMC (2014/30/UE) w Unii Europejskiej.

 

Zapalenia wymion w hodowli krów mlecznych

Mastitis, czyli zapalenie wymienia: jest jedną z najważniejszych chorób wpływających na straty w przemyśle mleczarskim. Jest to jeden z głównych powodów obniżających jakość mleka i wydajność krów.  Zapalenie gruczołu mlekowego to bolesne schorzenie, mogące prowadzić do śmierci zwierzęcia. Średnia ilość zakażeń ściśle powiązana jest z jakością zarządzania zdrowiem stada oraz z procedurami higienicznymi na farmie. Bakterie takie jak Staphylococcus aureus, Streptococcus uberis czy Escherichia coli mogą łatwo się rozprzestrzeniać pomiędzy krowami, jeżeli sprzęt udojowy nie jest prawidłowo oczyszczony. Czystość jest najważniejszym czynnikiem powstrzymującym rozwój patogenów na wszelkich powierzchniach hal i wyposażenia.

Straty finansowe gospodarstw wynikające z zapaleń wymion to:

1)  Koszty bezpośrednie:
• utrata mleka – pozbycie się mleka o niskiej wartości spożywczej/zbyt duża zawartość pozostałości po antybiotykach
• koszty weterynaryjne oraz koszty leków
2) Koszty pośrednie:
• kary za mleko zawierające wysokie stężenie komórek somatycznych/pozostałości po antybiotykach
• zmniejszona wydajność mleczna w pozostałej części laktacji z powodu uszkodzenia wymienia i infekcji podklinicznej
• dodatkowe wymagania dotyczące pracy w zakresie leczenia i pielęgnacji
• wyższe wskaźniki selekcji i wymiany, prowadzące do utraty potencjału genetycznego
• śmierć zwierząt

Ogranicz mastitis w swojej hodowli z